تبلیغات
بچـــه بزرگـــــــــا - آموزش Minitab 14

بچـــه بزرگـــــــــا
 
بیایـــــیم تا با هم، "ما" بسازیــــــــــم

شروع کار با Minitab
برای باز کردن Minitab به صورت زیر عمل کنید: Start>Programs>Minitab 14>Minitab 14
Minitab دارای چندین پنجره است اما همیشه با دو پنجره اصلی قابل مشاهده (شکل یک) باز می شود:
  • پنجره Session که نتایج آنالیزها را به صورت Text بیان می کند، همچنین در این پنجره می توانید به جای استفاده از منوهای Minitab دستورات را به صورت خط فرمان تایپ کنید.
  • پنجره Data که دارای یک کاربرگ باز می باشد، که خیلی شبیه برنامه های صفحه گسترده نظیر Excel می باشد. شما می توانید به طور همزمان چندین کاربرگ را باز کنید.
پنجره Data از سطرها و ستون هایی تشکیل شده است که محل برخورد هر سطر و ستون را سل (cell) می نامند و کل سل ها یک کاربرگ (worksheet) را تشکیل می دهند.
شکل یکستون ها با حروف C1, C2 و ... و سطرها با 1،2 و... مشخص شده اند. سل فعال با پررنگ شدن نسبت به سل های دیگر مشخص می شود (مانند سل 1و C2 در شکل یک)، هر سل را با کلیک کردن روی آن می توان فعال کرد. یک کاربرگ دارای 1000 ستون و سطرهای زیادی (بسته به حافظه در دسترس کامپیوتر) است ولی مجموع سل های دارای داده ، بایستی کمتر از 3500 باشد.
گوشه بالای سمت چپ کاربرگ مربوط به پیکان ورود داده هاست. بدین معنی که اگر حالت افق باشد () پس از هر بار فشار دادن Enter سل فعال به سمت راست حرکت می کند و اگر حالت عمودی باشد () پس از هر بار فشار دادن Enter سل فعال به سمت پایین حرکت می کند. از این پنجره برای ورود داده ها استفاده می شود. و مزیت آن این است که داده ها در هر لحظه قابل ویرایش هستند و حرکت بین سل ها به راحتی صورت می گیرد.


------------------------------------------
* نمودار پارتو
شاید در واحد صنعتی خودتان به این نتیجه رسیده باشید که یکی دو علت بیش از علت های دیگر باعث ایجاد ضایعات و دوباره کاری ها می شود. اگر چنین است آیا تا به حال درصد علت های مختلف را بدست آورده اید؟ آیا تا به حال نمودار پارتو رسم کرده اید؟ آیا تا به حال.... پس با ما باشید!!!
نمودار پارتو، نمودار میله ای است که علل مشکلات به وجود آمده را با فراوانی آن مقایسه می کند. نام این نمودار از نام ویلفرد پارتو ، دانشمند علوم اجتماعی گرفته شده است. وی معتقد است در بعضی جوامع، اکثریت ثروت در اختیار درصد کمی از مردم است.

مهندسان کیفیت نیز بر این باورند که مشاهده نقص ها از توزیع پارتو مشابهی پیروی می کند. به عبارت دیگر درصد زیادی از نقص ها و مشکلات ناشی از درصد کمی از علل و عوامل اصلی می باشد ولی تعداد کمی از این علل اهمیت داشته و بارفع آن ها می توان بخش اعظمی از مشکلات را حل نمود. قاعده پارتو با قانون 20-80 شناخته شده است. نتیجه می گیریم که 80% مشکلات ناشی از 20% منابع ناشناخته (بالقوه) هستند. نمودار پارتو برای به تصویر کشیدن و توضیح دادن مشکلات و عیوب به کار می رود، همچنین می تواند در تضمین عوامل تصادفی یک مشکل به خصوص ، و تصمیم گیری محل قرار گرفتن بیشترین نیرو برای به دست آوردن بیشترین نتیجه به کار رود. باید توجه داشت که نمودار پارتو به طور خودکار مهم ترین عیب را مشخص نمی کند بلکه فقط آن هایی را که بیشتر از بقیه مشاهده شده اند، تعیین می کند. نمودار پارتو یک نمودار میله ای را با یک نمودار خطی تجمعی ترکیب می کند، خط تجمعی در نمودار پارتو بیانگر سهم کل علت ها می باشد، نمودار میله ای مقادیر را به صورت نزولی از سمت چپ به راست نشان می دهد که ارتفاع هر میله نشان دهنده نوسان یا تأثیر مشکلات است. خط تجمعی هم درصد هر میله را از درصد کل میله ها نشان می دهد، به عبارت دیگر مشخص می کند که هر میله چند درصد از مجموع میله ها را داراست.
در مورد نمودار پارتو همین جمله بس که «نمودار پارتو اولین قدم برای بهبود کیفیت در شرایط مورد نظر است».


مطالعه موردی:
در یک گارگاه نورد شمش، آمار ضایعات دوره ی زمانی سه ماه تابستان به صورت زیر است.

مدیر عامل از ضایعات زیاد کارگاه نورد ناراضی است و خواهان کاهش ضایعات است. مدیر کارگاه کار را بایستی از کجا آغاز کند؟

گام به گام با پارتو در Minitab
در پنجره Data در اولین سل در سطر اول (سطری که در مقابل قرار گرفته است) کلمه عیوب (در صورتی که Windows شما قابلیت تایپ فارسی ندارد Defective را بنویسید) و در دومین سل فراوانی (Frequency) را بنویسید. در ستون عیوب واژه های پروفیلی (Profil)، تکنولوژیکی (Tecnol)، هیدرولیکی (Hydrol)، الکتریکی (Electer) و زاکات (Zakat) را به ترتیب در سل ها بنویسید (شکل دو). در ستون فراوانی نیز مطابق شکل دو مقادیر، 250، 100، 50، 20 و 5 را به ترتیب وارد کنید.
شکل دوحالا از منوی ‏Stat>Quality Tools>Pareto Chart‏ را انتخاب کنید (شکل سه).
شکل سهجعبه گفتگویی مطابق شکل چهار باز می شود، در اینجا قسمت ‎Chart defects ‎table‏ را انتخاب، با انتخاب آن دو جعبه متن پایین آن فعال می شود، در جعبه متن ‏Labels in:‎‏ کلیک کنید تا فعال شود، با این کار در لیست سفید سمت چپ عنوان ‏های دو متغیر ما یعنی عیوب در ستون ‏C1‎، و فراوانی در ستون ‏C2‎، ظاهر می شود، ‏همچنان که جعبه متن اول فعال است بر روی ستون ‏C1‎‏ کلیک کنید تا انتخاب شود و ‏به رنگ خاکستری درآید، در این حالت دکمه ‏Select ‎‏ در پایین نیز فعال می شود، دکمه ‏Select‏ را کلیک کنید یا دو بار بر روی متغیر ستون ‏C1‎‏ کلیک کنید، با این کار مقدار ‏جعبه متن به "عیوب" تغییر می کند (شکل چهار).‏
شکل چهارحال جعبه متن دوم را انتخاب کنید، چون ما فقط دو متغیر داریم و قبلاً یکی را اختصاص ‏داده ایم، در این حالت در لیست سمت چپ فقط یک متغیر به اسم فراوانی باقی می ‏ماند، آن را به جعبه متن ‏Frequencies in:‎‏ اختصاص می دهیم. حال دکمه ‏Options…‎‏ ‏را کلیک کنید، جعبه گفتگوی جدیدی باز می شود (شکل پنج). ‏در قسمت ‏Title:‎‏ نامی را که می خواهیم در هنگام نمایش نمودار در بالای آن نشان ‏داده شود می نویسیم. "نمودار پارتو برای نوردها" را برای عنوان تایپ کنید. ‏. در شکل پنج همانطور که می بینید دو جعبه متن دیگر نیز وجود دارد، این دو برای ‏نامگذاری محورهای افقی و عمودی در نمودار است، در صورتی که بخواهیم نام هایی ‏مطابق آن چه ما می خواهیم داشته باشند. در این مثال آن ها را خالی می گذاریم تا ‏حالت پیش فرض اجرا شود حال دکمه ‏OK‏ را بزنید.‏ پس از زدن ‏OK‏ دوباره به جعبه گفتگوی قبل بازمی گردیم، در این چهار گوش جعبه ‏متن دیگری نیز وجود دارد به نام ‏Combine defects after the first‏ که به طور پیش ‏فرض عدد 95 در آن درج شده است. این قسمت باعث می شود که عیوبی که کمتر ‏از 5 درصد از کل عیوب را شامل می شوند همه با هم در یک ستون ظاهر شوند، ‏شما می توانید این عدد را به دلخواه تغییر دهید.‏ آن را در حالت پیش فرض 95 بگذارید و دکمه ‏OK‏ را بزنید.‏‏
شکل پنجنمودار پارتو مورد نظر ما مطابق شکل شش در یک جعبه جدید ظاهر می شود. می ‏توانید از آن ‏Print‏ بگیرید یا آن را به یک ‏worksheet‏ جدید الصاق کنید. امیدوارم این ‏آموزش برایتان مفید بوده باشد. اگر سوال یا نظری دارید حتماً با من در میان بگذارید. منتظر ادامه آموزش ها باشید.‏‏

شکل شش
طبقه بندی: مهندسی صـــــــنایع، 
برچســـب ها: minitab 14، آموزش برنامه کنترل کیفیت آماری، برنامه minitab مهندسی صنایع، آموزش minitab،  
نوشته شده در تاریــــخ پنجشنبه 17 شهریور 1390 توسط مقداد یحیی زاده
تمامی حقوق وبسایت "بچـــه بزرگـــــا"محفوظ بوده و استفاده از مطالب موجود با ذکر منبع بلامانع میباشد
فال حافظ
< /